Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Poate fi folosit în România permisul de conducere ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Poate fi folosit în România permisul de conducere american într-o vacanță de 21 de zile?

Buna ziua. Daca cineva are permis de conducere american, poate conduce on Ro daca vine doar pentru 21 zile in Ro?
Manuela Rășină, administrator
Si apropos de ce ziceam in primul mesaj, amicul acela egiptean (de fapt, inginer roman care lucra in Egipt) obtinuse permisul de conducere, primul sau permis de conducere in ... Egipt, tara unde el ca sef la nu stiu ce uzina, a primit permisul fara sa dea examen, fara nimic, deci i-a spus secretarei ca vrea permis si l-a primit prin posta. Cu permisul ala egiptean a condus omul prin Romania cateva luni, dupa care si-a echivalat permisul egiptean cu unul romanesc. Adica are permis romanesc fara sa fi dat examen. Bine, intre timp, omul a plecat definitiv la mama dracului, departe, asa ca nu mai foloseste nici permisul romanesc, nici pe ala egiptean, Doamne fereste...