Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna ziua! Acum 6 luni de zile am divorțat de soția mea de comun acord la notar. Avem împreuna un copil minor de 5 ani și custodie comuna. Copilul a rămasă la mine (tatăl lui fiind) cu acordul fostei soți. A urmat ancheta socială de la primăria sectorului 5 , totul a fost ok. Sau semnat actele de divorț sa stabilit pensie alimentara totul de comun acord. Acum apare și problema. Mama copilului sa răzgândit vrea sa îmi ia copilul , invoca fel și fel de motive . Menționez ca, copilul este bine îngrijit, are camera lui nu duce lipsa de nimic , merge la gradinita etc. După semnarea actelor de divorț și acordul mamei ca , copilul sa rămână la mine . Ce șanse are ea sa mi-l ia? Eu nu vreau sa plece copilul de lângă mine, având in vedere ca ea și-a refăcut viața cu un alt bărbat. Aștept răspunsurile dumneavoastră . Multumesc.
Din păcate, poate intenta o asemenea acțiune, acordul semnat la notar nu are autoritate de lucru judecat!
În eventualitatea unui proces trebuie să fiți extrem de beligerant, de vreme ce jurisprudența surâde de obicei mamelor!
Însă semnarea acelui acord eu aș traduce-o drept un dezinteres al mamei care, coroborat cu alte probe, ar putea forma convingerea instanței să dispună stabilirea domiciliului la dvs!

gi-jane2, moderator