Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract de munca unic asociat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract de munca unic asociat

Daca esti unic asociat nu te poti angaja la propria firma?
Nu te poti angaja.:(
Poti doar sa iti faci contracte cu CAS, FNUAS...etc...si sa platesti cotele de obligatii, pentru a putea beneficia de pensie, asistenta medicala gratuita , etc.De obicei aceste contracte se fac inscriind in ele sume corespunzatoare salariului minim pe economie, si la acesta suma platesti procentele aferente.
contractul de munca ar putea fi inregistrat la ITM daca din partea societatii este semnat de o alta persoana - un administrator
va multumesc pentru raspunsuri; cam asta stiam si eu dar voiam sa m-asigur ca nu s-a schimbat nimic in legislatie;