Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Marturie mincinoasa - plangere?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Marturie mincinoasa - plangere?

Daca o persoana citata ca martor depune marturie mincinoasa in cadrul dosarului aflat in instrumentare la procurorul de caz, se poate depune o plangere separata pentru infractiunea de fals in declaratii?

Exista un articol si un termen pentru falsul in declaratii in cadrul cercetarii in rem la Parchet (procuror de caz)?
Se poate depune plangere pentru marturie mincinoasa.
Multumesc, termenul se calculeaza de la data la care a fost luata declaratia?
Care este termenul pentru aceasta infractiune?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Se poate depune plangere pentru marturie mincinoasa.

Aveti timp, nu se sesizeaza la plangere prealabila.
Dar practic trebuie sa depun plangere ca sa fie cercetata fapta de marturie mincinoasa, asa este? Eu sunt partea vatamata; pot duce dovezi pentru minciunile persoanei respective si sa cer daune pentru ca a condus astfel (prin marturie mincinoasa) la o solutie de clasare in dauna mea?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Aveti timp, nu se sesizeaza la plangere prealabila.

Ce calitate avea persoana respectiva? Ca martorii sunt obligati sa declare adevarul, in timp ce suspectii nu au aceasta obligatie.
tgeorgescu, utilizator