avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Marturie mincinoasa - plangere?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Marturie mincinoasa - plangere?

Daca o persoana citata ca martor depune marturie mincinoasa in cadrul dosarului aflat in instrumentare la procurorul de caz, se poate depune o plangere separata pentru infractiunea de fals in declaratii?

Exista un articol si un termen pentru falsul in declaratii in cadrul cercetarii in rem la Parchet (procuror de caz)?
Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 03:23, 10 Septembrie 2019
Se poate depune plangere pentru marturie mincinoasa.
Multumesc, termenul se calculeaza de la data la care a fost luata declaratia?
Care este termenul pentru aceasta infractiune?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Se poate depune plangere pentru marturie mincinoasa.

Aveti timp, nu se sesizeaza la plangere prealabila.
Dar practic trebuie sa depun plangere ca sa fie cercetata fapta de marturie mincinoasa, asa este? Eu sunt partea vatamata; pot duce dovezi pentru minciunile persoanei respective si sa cer daune pentru ca a condus astfel (prin marturie mincinoasa) la o solutie de clasare in dauna mea?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Aveti timp, nu se sesizeaza la plangere prealabila.

Ce calitate avea persoana respectiva? Ca martorii sunt obligati sa declare adevarul, in timp ce suspectii nu au aceasta obligatie.
Ultima modificare: Marți, 10 Septembrie 2019
tgeorgescu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fals in declaratii la politist aidu aidu Am citit declaratia data de faptuitor (persoana impotriva careia am formulat plangere penala pt inselaciune) organelor de cercetare. In acea declaratie a ... (vezi toată discuția)
Marturie mincinoasa ciurli_si_burli ciurli_si_burli In cazul in care procurorul de sedinta considera ca un martor a depus marturie mincinoasa intr-o cauza penala si spune verbal articolul de lege si ca martorul ... (vezi toată discuția)
Cât durează redactarea motivării unei hotărâri judecătoreşti, fără a avea acces la dosar ? zxc1 zxc1 Aş dori să ştiu cât durează ca un judecător să motiveze o Hotărâre judecătorească ? Aştept de pe 29.10.2015, dar această motivare nu a fost ... (vezi toată discuția)