avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Doresc un extras CF de informare pentru un imobil, dar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Doresc un extras CF de informare pentru un imobil, dar știu numai numele proprietarului și adresa. Îl pot obține online?

Buna ziua,Doresc sa obtin un extras CF de informare al unui apartament situat in Aiud ,jud. Alba. Cunosc doar: Numele proprietarului si adresa (str, nr, etaj ap). Nu am nr. cadastral si nr. CF. Vreau sa fac totul online pt ca locuiesc foarte departe Ma puteti indruma? Nu sunt proprietarul imobilului. Multumesc
Ultima modificare: Joi, 22 August 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 15:43, 30 August 2019
Trebuie initial sa obtineti nr. de CF si nr cadastral. Se poate formula si trimite pe mail-ul Biroului de CF respectiv.

Ultima modificare: Marți, 20 August 2019
gi-jane2, moderator
Va multumesc pentru timpul D-voastra , dar acolo imi cere exact datele care nu le am :'Datele de CF sunt incomplete (lipsesc: numar de CF, numar cadastral/topo)'

Intai trebuie sa formulati cerere pentru a afla daca imobilul are cf. Pt aceasta cerere adresa imibilului este suficienta. In raspuns veti primi nr de cf si nr cadastral, daca imobilul e inscris in cf. Ulterior cu aceste date, depuneti cerere pt extras cf.
Aceasta e cu siguranta procedura.
dumitrudd a scris:

Va multumesc pentru timpul D-voastra , dar acolo imi cere exact datele care nu le am :'Datele de CF sunt incomplete (lipsesc: numar de CF, numar cadastral/topo)'

Va multumesc pentru informatie, Puteti sa detaliati unde sa depun cererea PT NR CADASTRAL SI NR CF , un link , sectiune etc? Pentru extras CF cred ca am gasit calea daca am cele doua informatii. Nu am gasit cum sa obtin NR CADASTRAL SI NR CF la [ link extern ] /
Ultima modificare: Marți, 20 August 2019
dumitrudd, utilizator
2 intrebari esentiale:
S-a întocmit documentația cadastrala?
Imobilul a fost intabulat, cu o încheiere de intabulare in acest sens?

Alte discuții în legătură

Intrebare Gabriel Stefanescu Gabriel Stefanescu Buna Ziua.Am cumparat in 2004 un teren fara constructii pe el cand eram necasatorita.In 2005 m-am casatorit si am construit impreuna cu sotul o casa.Am ... (vezi toată discuția)
Extras cf pentru un teren obtinut prin act de donatie Dana-Ralucaa Dana-Ralucaa Buna ziua! Detin un teren obtinut prin act de donatie de la bunicii mei. Terenul a fost achizitionat in urma cu multi ani si am doar un contract de ... (vezi toată discuția)
Extras cf versus extras cadastral 2015 sheianca sheianca Va rog, in vederea reamenajarii unei locuinte, pentru autorizatia de construire, am solicitat o ridicare topografica. Desi casa veche e cumparata recent, ... (vezi toată discuția)