avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Termen introducere plangere prealabila abandon de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Termen introducere plangere prealabila abandon de familie

Buna ziua. Pensia de intretinere nu s-a platit din luna februarie pana in prezent. Mai sunt in termen sa formulez plangere prealabila pe temiul art. 378 alin. 1 lit c) "neplata, cu rea-credință, timp de 3 luni, a pensiei de întreținere stabilite pe cale judecătorească,"? zic asta ca eu inteleg februarie martie aprilie s-a consumat infractiunea, iar de aici curge termenul de 3 luni de plangere prealabila, mai, iunie si iulie. Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: nae2012 , utilizator 21:48, 20 August 2019
Formulati pentru lunile pentru care nu s-a implinit termenul.

nae2012 a scris:

Buna ziua. Pensia de intretinere nu s-a platit din luna februarie pana in prezent. Mai sunt in termen sa formulez plangere prealabila pe temiul art. 378 alin. 1 lit c) "neplata, cu rea-credință, timp de 3 luni, a pensiei de întreținere stabilite pe cale judecătorească,"? zic asta ca eu inteleg februarie martie aprilie s-a consumat infractiunea, iar de aici curge termenul de 3 luni de plangere prealabila, mai, iunie si iulie. Va multumesc!

Ok. Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara neplatita!!! cosminache123 cosminache123 Buna seara, Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez pt a recupera pensia alimentara a copilului, care nu a fost platita de 1 an si 9 luni. Astept ... (vezi toată discuția)
Abandon de familie andreeaelena26 andreeaelena26 Buna ziua,am o fetita din afara casatoriei nascuta in Italia,tatal ei a recunoscuto si ii poarta numele.Mai toata sarcina am stat din singura din cauza ... (vezi toată discuția)
Cum pot achita pensia alimentara, cu plangerea la politie demarata in septembrie 2016? Vic 71 Vic 71 Fosta sotie mi-a facut plangere penala pentru abandon, anul trecut in septembrie. Politistul sustine ca trebuie sa platesc din februarie, acelasi an, si ma ... (vezi toată discuția)