Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Termen introducere plangere prealabila abandon de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Termen introducere plangere prealabila abandon de familie

Buna ziua. Pensia de intretinere nu s-a platit din luna februarie pana in prezent. Mai sunt in termen sa formulez plangere prealabila pe temiul art. 378 alin. 1 lit c) "neplata, cu rea-credință, timp de 3 luni, a pensiei de întreținere stabilite pe cale judecătorească,"? zic asta ca eu inteleg februarie martie aprilie s-a consumat infractiunea, iar de aici curge termenul de 3 luni de plangere prealabila, mai, iunie si iulie. Va multumesc!
Formulati pentru lunile pentru care nu s-a implinit termenul.

nae2012 a scris:

Buna ziua. Pensia de intretinere nu s-a platit din luna februarie pana in prezent. Mai sunt in termen sa formulez plangere prealabila pe temiul art. 378 alin. 1 lit c) "neplata, cu rea-credință, timp de 3 luni, a pensiei de întreținere stabilite pe cale judecătorească,"? zic asta ca eu inteleg februarie martie aprilie s-a consumat infractiunea, iar de aici curge termenul de 3 luni de plangere prealabila, mai, iunie si iulie. Va multumesc!

Ok. Multumesc!