Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare imobil -care sunt procedurile corecte ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare imobil -care sunt procedurile corecte ?

Buna seara,
Pentru vanzarea unui imobil,se incheie un antecontract de vanzare-cumparare, acesta se face obligatoriu la un notar,sau este valabil si sub semnatura privata ? Care este de regula valoarea avansului care se plateste la incheierea acestuia,procentul din valoarea totala a imobilului,si cat este suma care poate fi achitata numerar ? Cumparatorul dispune de toata suma pentru imobil,cash,si dupa cate stiu,exista niste plafoane ce trebuiesc respectate.
Multumesc.
mai intai, nimic nu e obligatoriu, dar:
- intocmirea antecontractului la notar prezinta avantajul notarii in cartea funciara a apartamentului si blocarii oricarei incercari de vanzare catre altcineva;
- suma maxima platibila in numerar intre persoane fizice este 50,000 lei; e de preferat sa platiti in cont;
- valoarea avansului variaza extrem de mult: de la 1-2000 eur pana la 100%. aici nu exista reguli
solicitati unui avocat sa analizeze documentele tranzactiei si sa va asiste la notariat. merita onorariul o tranzactie lipsita de griji. succes
Daca viitorul cumparator are toti banii, de ce nu incheiati direct vanzarea?
In cazul in care pretul depaseste 50.000 lei, se achita doar prin virament bancar.
In cazul in care incheiati antecontract este recomandat sa achitati ca avans cel mult 10 la suta din valoarea tranzactiei.