avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Taxa auto
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Taxa auto

Buna ziua,
Din motive obiective am depus cererea de restituire taxa auto dupa data de 31.08.2018.
Cauza: nu am gasit chitanta prin care am depus in 2014 taxa auto. Acest document era cerut la momentul in care au inceput sa se depuna cererile de restituire in 2017.
In 2019 luna octombrie cand am facut ITP -ul autoturismului am gasit chitanta de plata si am facut cererea de restituire.
Cererea a fost respinsa.
Ce pot sa fac pentru restituirea taxei auto platita in 2014? Valoarea achitata nu este prescrisa. Se mai poate recupera?
Multumesc,
Cel mai recent răspuns: Geanina DRIAN , Avocat 20:04, 21 August 2019
chiar dacă nu împărtășesc această opinie, instanțele resping acum aceste acțiuni.
”Acest document era cerut la momentul in care au inceput sa se depuna cererile de restituire in 2017”- exista posibilitatea să depuneți cererea fără chitanță și organul fiscal era obligat să o identifice în baza de date.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restituirea taxei auto Carmen.cristea Carmen.cristea Se mai pot depune cereri pentru restituirea taxei auto? Daca da, pana la ce data ?? (vezi toată discuția)
Taxa auto Furdui2403 Furdui2403 Salut as dori sa știu eu nu am depus nici o cerere de restituire de bani de la taxele auto am plătit la vreo 3 mașini in2011 2013 acuma mai este vreo ... (vezi toată discuția)