Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Taxa auto
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Taxa auto

Buna ziua,
Din motive obiective am depus cererea de restituire taxa auto dupa data de 31.08.2018.
Cauza: nu am gasit chitanta prin care am depus in 2014 taxa auto. Acest document era cerut la momentul in care au inceput sa se depuna cererile de restituire in 2017.
In 2019 luna octombrie cand am facut ITP -ul autoturismului am gasit chitanta de plata si am facut cererea de restituire.
Cererea a fost respinsa.
Ce pot sa fac pentru restituirea taxei auto platita in 2014? Valoarea achitata nu este prescrisa. Se mai poate recupera?
Multumesc,
chiar dacă nu împărtășesc această opinie, instanțele resping acum aceste acțiuni.
”Acest document era cerut la momentul in care au inceput sa se depuna cererile de restituire in 2017”- exista posibilitatea să depuneți cererea fără chitanță și organul fiscal era obligat să o identifice în baza de date.