Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Problema pensie internationals
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Problema pensie internationals

Mama mea a lucrat in Israel cu contract 14 ani din 11.2017 a incetat contractul si s.a intors in tara . De la Ierusalim a primit documentele cu perioada lucrata iar pt dosarul de pensie a fost indrumata sa depuna cererea la casa judeteana de pensii in romania . A depus dosarul ,nu a primit nr de intrare si a tot cerut informatii si i s.a zis sa astepte astfel au trecut 2 ani si nimic . A imputernicit pe cineva sa se intereseze de dosar in israel si i.au zis ca nu a ajuns cererea la ei si ca de la 01.01.2019 s.a schimbat legislatia si ca nu mai are dreptul la pensie daca nu a depus cererea pana la acea data . Ne poate ajuta cineva cu informatii sau cum am putea proceda ?
Puteti sesiza CNPP - Casa Naţională de Pensii Publice - si/sau Ministerul Muncii.
Am inteles,insa ce reusita am putea avea daca nu avem nicio dovada ca cererea a fost depusa la casa de pensii ( nu am primit nr de inregistrare ) , cunoasteti poate un jurist sau vreun birou care se ocupa de pensiile internationale din Israel ?

Cornel Vasile a scris:

Puteti sesiza CNPP - Casa Naţională de Pensii Publice - si/sau Ministerul Muncii.

Nu putem ști ce sanse aveti ...Nu inteleg de ce nu vi s-a dat numar de înregistrare. ..totusi incercati sa depuneti sesizările in cauza.