Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Schimbare destinatie din casa de locuit in sediu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Schimbare destinatie din casa de locuit in sediu social

Buna ziua, am o nelamurire legata de schimbarea destinatiei casei personale in sediul social al firmei care doresc sa o intemeiez. Trebuie sa imi apara in CF altceva decat casa de locuit. Am nevoie de acordul vecinilor? Daca da, trebuie notarial sau ajunge doar declaratie cu martori? Multumesc !
Destinatia casei nu se schimba. Pur si simplu, la momentul cand constituiti firma declarati sediul social la adresa respectiva.
Nu e nevoie de acordul vecinilor.
O sa trebuiasca o declaratie notariala din partea dvs ca spatiul respectiv este format din mai multe incaperi si de asemenea, trebuie o dovada a folosintei spatiului (un contract de inchiriere intre dvs si firma sau unul de comodat)
Nu pot schimba destinatia casei in birou in urma constituirii firmei SRL ? Este necesar sa imi apara asta in CF. Multumesc pentru raspunsul anterior ! Mentionez ca, conform PUG zona in care ma aflu este Subzona S_Et (permite birouri) cu zona dominanta LiU (locuinte individuale).
marius991, utilizator