Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bani cu imprumutul.....
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bani cu imprumutul.....

Buna ziua, ma numesc Gogoasa Raul si am oferit bani imprumut anul trecut unei femei, pe care nu o cunostea prea mult dar ii cunosteam fiica mai bine. Femeia a plans la telefon si mi-a captat mila si in urmatoarea zii i-am transferat prin serviciul postal "mandat online" suma de 2500 RON, pe motiv ca-si pierde casa. Femeia mi-a promis restituirea lor in decurs de 2 luni si a trecut un an si doua luni de atunci. Am mai vorbit cu fata o vreme spunandu-mi ca mama ei e in Germania si mi-a dat de inteles ca am fost tepuit. Singura dovada pe care o am este chitanta tranzactiei facuta desigur pe o alta persoana dar pe care apare numele persoanei in cauza. Deci ce vreau sa spun e ca eu am dovada ca i-am dat bani dar ea nu are nici o dovada ca mi-ar fi restituit, bineinteles. CREDETI CA AM VREO SANSA?
Buna ziua !
Avand in vedere prevederile legale, da.
"Art. 1578. - Obligatia ce rezulta din un imprumut in bani este totdeauna pentru aceeasi suma numerica aratata in contract.
Intamplandu-se o sporire sau o scadere a pretului monedelor, inainte de a sosi epoca platii, debitorul trebuie sa restituie suma numerica imprumutata si nu este obligat a restitui aceasta suma decat in speciile aflatoare in curs in momentul platii."
în conformitate cu art. 1191 Cod civil "dovada actelor juridice al căror obiect are o valoare ce depăşeşte suma de 250 lei, chiar pentru depozit voluntar, nu se poate face decât sau prin act autentic sau prin act sub semnătură privată". Cu toate acestea, proba cu martori va fi admisă, iar regulile de mai sus nu sunt aplicabile dacă există un început de dovadă scrisă, adică o chitanţă a aceluia care a împrumutat banii
vaa multumesc din suflet mi-ati trezit o speranta. Urmatorul pas va fi consultarea unui avocat.