Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Un posibil pedofil mi-a întrebat fetița dacă vrea ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Un posibil pedofil mi-a întrebat fetița dacă vrea să o ducă undeva cu mașina. Am găsit camerele de luat vederi din zonă și am făcut plângere la poliție, dar au spus că nu se poate identifica direct de pe filmare, e adevărat?

Un barbat a urmarit-o pe fetita mea de 10 ani, a oprit langa ea masina si a intrebat-o daca vrea sa o duca undeva. Ea a zis nu, elo a zis ok si a plecat.
Am identificat camere de luat vederi in zona. Am facut plangere la politie si azi ne-au chemat. Ne-au spus ca identificarea nu se poate face pe filmare direct, ci pe poze facute din filmarea respectiva si pentru ca politia nu reusise sa vizualizeze toata filmarea (este vorba despre 2-3 minute), nu ne-a lasat sa-l identificam. Intrebarea este, este adevarat ca identificarea nu poate fi facuta direct pe filmare?
Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Se poate face identificarea si dupa fotografie si aceasta este regula.
Poliția va face cercetări.
Multumesc!
Multumesc frumos pentru raspuns!
Exista vreo lege care sa stipuleze ca nu pot fi lasati neinsotiti copiii cu varste de pana la varsta de 14 ani?
Multumesc!
Depinde unde anume să trebuiască să fie însoțiți acești minori. Pe stradă, la școală? Nu cunosc o atare reglementare însă, ar fi recomandat ca, ori de câte ori este posibil, copiii să fie însoțiți de un adult, ca o măsură de prevenție, ținând cont că există potențialul unor pericole oriunde merg ei. Dar și un set de sfaturi utile pentru ei, gen ce să nu facă atunci când merg undeva singuri, reamintirea acestor sfaturi în permanență, ar fi de un real folos.
Multumesc! Da, este vorba de mers la scoala, la gimnastica ,pe strada...
Un reprezentant de la Directia pentru Protectia Copilului care a asistat la audierea fetitei ne-a spus ca daca se intampla ceva cu fetita, eram si noi, parintii, trasi la raspundere intrucat am lasat-o neinsotita, pentru ca exista o lege care spune ca minorul pana la 14 ani nu trebuie lasat neinsotit de un adult nicaieri. Am cautat aceasta lege si nu am gasit absolut nimic...