Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Un posibil pedofil mi-a întrebat fetița dacă vrea ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Un posibil pedofil mi-a întrebat fetița dacă vrea să o ducă undeva cu mașina. Am găsit camerele de luat vederi din zonă și am făcut plângere la poliție, dar au spus că nu se poate identifica direct de pe filmare, e adevărat?

Un barbat a urmarit-o pe fetita mea de 10 ani, a oprit langa ea masina si a intrebat-o daca vrea sa o duca undeva. Ea a zis nu, elo a zis ok si a plecat.
Am identificat camere de luat vederi in zona. Am facut plangere la politie si azi ne-au chemat. Ne-au spus ca identificarea nu se poate face pe filmare direct, ci pe poze facute din filmarea respectiva si pentru ca politia nu reusise sa vizualizeze toata filmarea (este vorba despre 2-3 minute), nu ne-a lasat sa-l identificam. Intrebarea este, este adevarat ca identificarea nu poate fi facuta direct pe filmare?
Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Multumesc tuturor!
De la recunoasterea individului din imaginile video s-a mutat discutia la insotirea minorului!
Referitor la intrebare, in cazul asta politistul care se ocupa de dosar trebuie sa dispuna efectuarea unei ezpertize criminalistice a imaginilor video mentionate, expertiza ce va fi efectuata de catre Serviciul Criminalistic din cadrul inspectoratului de politie. Va primi ulterior un raport care va contine si printuri/fotografii cu fata individului, extrase din imaginile video, asta daca fata ii este vizibila! In caz ca fata este vizibila se vor face verificari si in baza de date a politiei NBIS (sistemul de identificare și recunoaștere facială). Ulterior se poate efectua o recunoastere din fotografii (procedeu prevazut in Codul de procedura penala la art. 134), la care sa participe victima pentru a-l recunoaste.
Pana la urma s-a facut recunoasterea de pe imaginile video, chiar daca acest lucru nu era legal la inceput. Este vorba despre un recidivist, condamnat definitiv acum 5 ani ptr proxenetism cu 2 minore de 14 ani. Nu a recunoscut nimic, a refuzat testarea cu detectorul de miciuni.... asteptam sa vedem.ce se mai intampla.
Multumesc!
Ce inseamna pana la urma, ca timp ?! Ce alte dificultati ati intampinat ?!
Adica dupa vreo 2 saptamani de la intamplare, timp in care putea comite inca 'n' infractiuni...

Psihosex a scris:

Ce inseamna pana la urma, ca timp ?! Ce alte dificultati ati intampinat ?!