avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 438 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reducere varsta standard de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reducere varsta standard de pensionare

Am lucrat 6 ani si 7 luni in grupa a II-a si 7 luni in grupa I la o intreprindere, plus 3 ani in grupa a II-a la alta intreprindere. Cu cat mi se poate reduce varsta standard de pensionare?
Cel mai recent răspuns: realdo , utilizator 09:41, 24 August 2019
Daca indepliniti conditia de stagiu complet, reducerea pe actuala lege este de 2 ani, pe legea noua va fi de 2 ani si 6 luni.
Multumesc domnule Carp.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta de pensionare Valer1234 Valer1234 sunt nascut in anul 1961, lucrez din 1980. din 1980 si pana in 2007 am lucrat in grupa 1 de munca din care 1 an si 6 luni stagiul militar. am in total 30 de ... (vezi toată discuția)
Stagiu minim de cotizare! bună seara, am lucrat efectiv 12 ani și 6 luni, din care 3ani ... Tatiana1313 Tatiana1313 Bună seara, Am lucrat efectiv 12 ani și 6 luni, din care 3ani și 4 luni în grupa 1 de munca, iar restul în condiții grele de muncă și condiții ... (vezi toată discuția)
oug nr.163 din 2020 maria dinca maria dinca Barbat, nascut in mai 1959 -varsta standard de pensionare in mai 2024 Are 10 ani si 7 luni de grupa a-II-a (100%) de munca ceea ce inseamana daca are stagiu ... (vezi toată discuția)