Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Buna ziua! Inainte de casatorie sotul impreuna cu mama lui au achizitionat un apartament, sotul avand nuda proprietate iar soacra uzufructul. Deoarece avem banuiala ca soarca va ceda uzufructul unei terte persoane, am dori sa ii cedeze sotului uzufructul(contra cost), acum fiind casatoriti. Intrebarea mea este, in caz de divort, la partaj eu ca si sotie voi avea cota parte? Multumesc frumos!
Veti avea jumătate din dreptul de uzufruct, nu din imobil.