Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua

Eu sunt divorțat de fostul soț avem 2 copii la divorț am hotarat de comun acord ca unul din copii sa locuiască la mine unul la el,am luat copilul in vacanta si nu vrea sa se mai intoarca la el,nu mai vrea nici sa vb cu el la telefon, băiatul are 9 ani,se poate rezolva sa ramana băiatul la mine fără să deschid alt proces?
Faceti in acest sens o conventie la notar, daca impreuna agreati aceasta varianta.

Ar trebui sa aveti in vedere si pensia de intretinere pt 2 copii care e de max 1/3 din venitul net al tatalui si un program de vizita pt ca tatal sa -si poata vedea ambii copii.