avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Cota indiviza
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Cota indiviza

Poate fi vanduta doar cota indiviza catre o persoana care nu are in acel perimetru o proprietate?
Cel mai recent răspuns: GRINSOLV IPURL , Practician in insolventa 12:03, 26 August 2019
buna ziua. sigur ca da.
Pentru analiza si eventual raspuns la obiect detaliati speta
Acum cativa ani o firma ajunsa in faliment a fost impartita in 13 loturi unul din loturi fiind reteaua de drumuri care a fost vanduta drept cota indiviza propertional pentru celelalte 12.Am cumparat in timp 7 din ele.Una am cumparat-o fara cota indiviza deoarece firma care a cumparat a intrat in faliment iar ANAF a pus sechestru doar pe terenul lotului nu si cota si aveam acces prin celelalte loturi,Am facut cercetari si am aflat ca cota indiviza era ramasa la lichidator l-am contactat si i-am propus sa o cumpar.Au facut o evaluare si acum scot la licitatie
Acum cativa ani o firma ajunsa in faliment a fost impartita in 13 loturi unul din loturi fiind reteaua de drumuri care a fost vanduta drept cota indiviza propertional pentru celelalte 12.Am cumparat in timp 7 din ele.Una am cumparat-o fara cota indiviza deoarece firma care a cumparat a intrat in faliment iar ANAF a pus sechestru doar pe terenul lotului nu si cota si aveam acces prin celelalte loturi,Am facut cercetari si am aflat ca cota indiviza era ramasa la lichidator l-am contactat si i-am propus sa o cumpar.Au facut o evaluare si acum scot la licitatie
Acum cativa ani o firma ajunsa in faliment a fost impartita in 13 loturi unul din loturi fiind reteaua de drumuri care a fost vanduta drept cota indiviza propertional pentru celelalte 12.Am cumparat in timp 7 din ele.Una am cumparat-o fara cota indiviza deoarece firma care a cumparat a intrat in faliment iar ANAF a pus sechestru doar pe terenul lotului nu si cota si aveam acces prin celelalte loturi,Am facut cercetari si am aflat ca cota indiviza era ramasa la lichidator l-am contactat si i-am propus sa o cumpar.Au facut o evaluare si acum scot la licitatie

Alte discuții în legătură

Vanzare cota parte indiviza dintr-un drum de servitute Claus01 Claus01 Am cumparat acum 2 ani o parcela de pamant si cota parte din drumul de servitute ce deserveste loturile din care face parte si al meu. Mentionez ca in ... (vezi toată discuția)
Vanzare cota indiviza ContSters172999 ContSters172999 Va rog frumos sa ma ajutati sa inteleg urmatoarea chestiune: - trei frati mostenesc in cote egale 9 ha de teren extravilan; inseamna ca fiecare are dreptul la ... (vezi toată discuția)
Poate fi lovit de "nulitate absoluta sau relativa", un astfel de contract vanzare - cumparare? Manole Dumitru Manole Dumitru Proprietarul unui fond funciar intravilan ce face mai multe operatiuni, adica; 1). Lotizeaza suprafata respectiva in 4 loturi. Trei loturi cu destinatie ... (vezi toată discuția)