Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general pfa - cheltuieli deductibile
Discuție deschisă în Contabilitate în general

pfa - cheltuieli deductibile

Am o mare rugaminte: poate cineva sa-mi explice daca este corect ca, in cazul unei PFA, toate cheltuielile legate de intretinerea propriei locuinte (curent, gaze, impozit anual, telefon fix, internet) pot fi deductibile (inregistrate in registrul de plati ca si cheltuieli) chiar daca pe factul respectiva este specificat doar numele, nu PFA Popescu (de exemplu)? Mai exact fara sa merg la toate aceste institutii si sa fac schimabrea din persoana fizica in PFA? Multumesc mult!
da se poate fara sa schimbati denumirea in PFA
parerile sunt impartite, dar noi credem ca aceste deduceri se pot face fara nici un fel de probleme deoarece, pfa-ul (persoana fizica autorizata) traieste chiar din veniturile realizate din activitatea desfasurata.Se pot deduce orice fel de cheltuieli si mai ales daca sediul social al PFA este adresa persoanei respective.
Prin contractul de comodat trebuie sa stabilti cotele aferenete PFA si numai pe acelea aveti dreptul sa le deduceti ( exemplu, pentru o camera din doua , cota de deducere este 50%)
Aceasta cota se aplica la cheltuielile cu intretinerea la bloc, electrica , gaz.
Pentru telefon si fix si mobil va trebuie contract separat pe PFA
Chair daca chitanta nu e pe numele PFA studiati OMFP 1040 / 2004 la art 52 se face vorbire de un centralizator al cheltuielilor nedeductibile , acolo vor fi prinse diferetele de 50% din cazul mentionat .
Chiar daca nu este necesar o specializare pentru a va tine singura contabilitatea , daca nu va descurcati apelati la un contabil sau o cunostinta.
Contabilitatea in partida simpla uneori mai da batai de cap, nefiind chiar asa de "simpla" .