Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Filmare fara acordul persoanei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Filmare fara acordul persoanei

Buna ziua,
Un cuplu a inchiriat sala de mese a unei pensiuni din localitate ptr petrecerea de cununie. Sala respectiva avea camere de filmat, insa proprietarul nu le-a adus la cunostinta daca acestea functioneaza sau nu....Are dreptul legal sa filmeze ? In plus, nu le-a dat nici un contract de inchiriere, nici factura sau chitanta ptr banii achitati. Ce se poate face in acest caz ?
Multumesc anticipat.
Bună ziua,

În incinta lui are dreptul să filmeze, dar ar fi trebuit să notifice acest fapt persoanelor prezente in incintă. Dacă nu le-a dat contract, factură, chitanță, e ca și cum închirierea nu există. De ce întrebați ce se poate face, au nevoie de aceste acte sua doar s-au supărat acum după eveniment că nu au dovezi de plată a banilor?
Au nevoie de acte ca dovada a achitarii banilor. Mai ales ca initial s-au inteles ptr o suma ( cand au vorbit de inchirierea salii ), iar la final le-au cerut mai mult, desi nu au avut parte de nici un beneficiu suplimentar.