Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Provident imprumut
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Provident imprumut

Buna ziua ! Sotul meu a facut acum 8 ani cred un imprumut la provident de 6 mil sau 600 lei , imediat dupa ce a facut imprumutul a parasit tara nu a platit nici o rata ! In tot acest timp nu am primit nici o instintate cat are de plata . Noi nu locuim in tara si luna vitoare mergem in tara , dorim sa achitam aceasta datorie dar nu stiu la ce sa ne asteptam ? Cam cat sa fi crescut comisionul lor de la cei 6 mil ? Multumesc
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu stiti daca s-a inceput executare silita sau nu? Puteti sa va uitati in contract sa vedeti ce dobanda era trecuta si sa faceti un calcul. Dar cred ca undeva la peste 9000 lei. (spun doar din experienta altor contracte de imprumut).

Daca nu s-a inceput executarea, puteti sa asteptati si sa depuneti si contestatie si sa invocati prescriptia.

Sfatul meu: daca vreti sa va interesati discutati cu cineva din tara si eventual il imputerniciti pentru a depune diligentele.