Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am împuternicit pe cineva să-mi vândă ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am împuternicit pe cineva să-mi vândă apartamentul, dar am motive să bănuiesc că nu voi vedea prea curând banii. Ce pot face?

Buna ziua! Eu sunt plecata din tara si am imputernicit pe cineva, o ruda, sa-mi vanda apartamentul. Acum am motive sa banuiesc ca nu voi vedea prea curand banii de pe apartament. Ce pot face? Pot anula cumva imputernicirea? Sau ar trebui sa vin in tara cand se semneaza actele la notariat? Am inteles ca banii din vanzare ii vor intra rudei mele in cont, urmand ca apoi sa imi transfere mie banii, in contul meu din tara unde locuiesc.
Manuela Rășină, administrator
Dacă vânzarea nu a fost încheiată, puteti revoca procura printr-o declarație, dar tot la Consulat.
Sau, puteti veni dvs personal, la vânzare.
Imputernicirea se poate revoca oricand tot acolo unde ati facut-o. In alta imputernicire puteti scrie ca suma din vanzare se vireaza in contul "xxxx" al dumneavoastra iar ruda isi poate retine suma de yyy lei din vanzare. Notarul e obligat sa respecte cerinta ca suma sa fie virata in respectivul cont. Fara aceasta dovada nu va valida tranzactia.
~ Conținut șters la cerere ~