Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pentru că nu am cumpărat loc de parcare asociația ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pentru că nu am cumpărat loc de parcare asociația nu-mi permite să trec cu mașina dincolo de bariera de acces în complex. Cum rămâne cu dreptul de servitute?

Buna ziua,

M-am mutat recent intr-un complex nou si intampin o problema cu bariera de acces in sensul ca au acces la ea doar cei care au si locuri de parcare (eu nu am achizitionat unul).

Din punctul meu de vedere este o decizie abuziva intrucat imi restrange accessul la servicii de ambulanta, pompieri pana si la carat mobilier in casa sau terminat cursa cu taxiul in fata blocului, mentionez locuiesc la aproximativ 50 de m fata de bariera si am avut inclusiv cazuri de persoane cu probleme locomotorii care au trebuit sa se chinuie sa parcurga distanta aia.

In contractul de vanzare cumparare al apartamentului am o clauza prin care mi se garanteaza accesul la acest drum.. (mai jos clauza)

" În vederea asigurării accesului la drumul public – strada xxxxxx, prin prezentul Contract subscrisa, xxxxxxxxxx., prin mandatar, constituim cu titlu gratuit, în condițiile art. 755 și următoarele din Codul civil, un drept de servitute de trecere asupra fondului aservit - terenul cu destinația „drum de acces”, situat în Municipiul Bucureşti, xxxxxxxxxxxxxxxx, identificat cu numărul cadastral xxxxxxx, înscris în cartea funciară numărul xxxxxxxa Municipiului Bucureşti Sectorul 5, în suprafață totală de 229 metri pătrați (douăsutedouăzecișinouămp), având categoria de folosință „curți-construcții”, proprietatea xxxxxxxxx., în favoarea fondului dominant reprezentat de Apartamentul, descris anterior la pct. 1.1., "

In prezent aceasta bariera este administrata de Asociatia de Proprietari care, atunci cand am adus in discutie paragraful de mai sus, mi-a spus ca servitutea mea se limiteaza la una pietonala. Argumentul lor fiind ca daca toata lumea are acces la drumul de servitute se vor ocupa abuziv locurile de parcare.

Ma gandesc sa ii actionez in judecata. am sanse de castig? au mai fost cazuri asemanatoare? nu am dreptate?

ma adresez aici pentru ca nu vreau sa mai aud argumente de "las-o ma ca merge si asa (apeleaza si tu la un vecin binevoitor cand ai nevoie)"

Multumesc aticipat pentru ajutor,
Manuela Rășină, administrator
In primul rand, in contractul de v/c vi se limiteaza dreptul de servitute la cel pietonal daca nu achizitionati un loc de parcare? Raspunsul anticipez ca este negativ, nu au cum sa va limiteze acest drept.
2. bariera de acces cine a montat-o, dezvoltatorul sau asociatia de proprietari?
3. daca a fost montata de a.p., exista o hotarare a adunarii generale a proprietarilor si un regulament de acces in ansamblul rezidential aprobat de a.gen.?
4. in cazul montarii barierei prin hotarare a ad.gen,, ati contribuit pentru achiztionarea si montarea barierei?

In orice caz, limitarea accesului pe drumul de servitute este abuziva si aveti sanse de castig in instanta de judecata.
1. nu e specificata nicio limitare a dreptului de servitute.
2. a fost montata de dezvoltator, am intrebat presedintele asociatiei de proprietari cine o administreaza si mi s-a raspuns ca AP
3. N/A
4. N/A

Multumesc. ma bucur sa aud ca nu sunt nebun :).

as vrea totusi sa gasesc si niste cazuri asemanatoare, ma gandesc ca astfel as avea argumente mai bune unei rezolvari amniabile. aveti idee unde pot cauta o speta asemanatoare?

robert.codrescu, utilizator
Cereti in scris președintelui asociatiei hotararea adunarii generale de preluare și administrare a barierei de la dezvoltator și modul de repartizare a cheltuielilor ptr întreținerea ei, energie el, mentenanță.
Daca contribuiți la intretinere, este normal sa beneficiați de acces.
Pe de alta parte ati spus ca exista o persoana care operează bariera, cel mai probabil contribuiți la plata.
Puneți în vedere președintelui ca veti acționa în instanta asociația pentru limitarea dreptului de proprietate.
Daca il notificați printr-un avocat ati avea mai multe șanse de convingere.
Am exact aceeasi problema, in alt complex, daca gasiti o solutie ar prinde bine sa o expuneti aici.
Logic gandind nu cred ca ai dreptate.Din moment ce parcarea nu este spatiu comun,locurile de parcare find platite automat sunt proprietate privata, nu vad cum ai avea castig de cauza.Treaba cu ingraditul serviciului politiei,pompierilor sau ambulantei nu cred ca e valabila.Stiai de cand ai cumparat cum sta treaba nu prea inteleg de ce acum te crezi nedreptatit.Nu sunt avocat dar eu cred 100% ca am dreptate.E doar logica treaba.