Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Parcare privata
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Parcare privata

Speta este urmatoarea: bloc nou, amplasat perpendicular pe strada, cu spatiu de parcare privat sub bloc, accesul in bloc se face fie printr-o alee pietonala situata pe o latura a blocului, fie prin parcarea situata paralel cu aleea principala, dar pe cealalta latura a blocului. Deci sunt usi de acces pe ambele laturi ale blocului.
Parcarea privata are pe mijloc o cale de acces spre locurile de parcare, situate de o parte si de alta a acestei cai de acces.
O parte din proprietari nu au cumparat un loc de parcare, dar se opun montarii unei bariere la intrarea in parcare, pretinzand ca o bariera le ingradeste dreptul de acces, deoarece calea de acces din parcare le apartine si lor, nu doar celor care au cumparat locurile.
Intrebarea mea este: acest spatiu comun de acces la locurile de parcare este comun pentru absolut toti proprietarii, sau este comun doar pentru proprietarii ce detin locuri de parcare ?
La adoptarea hotararii de a monta o bariera la intrarea in parcare trebuie sa fie de acord si cei care nu au cumparat loc de parcare ?
anita2007, utilizator
Daca votul ar fi in favoarea montarii barierei, proprietarii fara loc de parcare ar dori sa contribuie la montarea barierei? :D

Atat votul cat si contributia pentru montarea barierei implica doar proprietarii care detin si locuri de parcare.

Nu am inteles unde doriti sa montati bariera. Pe aleea pietonala sau pe aleea prevazuta pentru accesul auto. Acest aspect e important.

A. Pe aleea de acces auto puteti monta bariera fara acordul celorlalti proprietari(fara locuri de parcare), dar ar fi bine sa aveti acordul asociatiei, adica al presedintelui
Insa chiar si fara acordul presedintelui, impiedicarea unei astfel de actiuni(montarea barierei) inseamna tulburare de posesie pentru ca va impiedica exercitarea dreptului de a va utiliza proprietatea.

B. Pe aleea pietonala aveti in primul rand drept sa circulati? Este permis si accesul auto?

Ar mai fi 2 alternative:
1. Daca doriti sa restrictionati accesul in parcare, montati un stalpisor pe aleea pietonala si pentru accesul in parcare utilizati aleea auto.
2. In tarile civilizate, pe aleile pietonale nu se monteaza bariere, pentru ca intradevar obstructioneaza accesul pietonal. In schimb monteaza stalpi care se retrag in asfalt. Aceasta ar fi cea mai buna solutie pentru problema dvs si puteti sa-i montati fara nici o problema.