Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua. Dezvoltatorul ingradeste accesul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua. Dezvoltatorul ingradeste accesul proprietarilor in ...

Buna ziua.
Dezvoltatorul ingradeste accesul proprietarilor in complex, au cartele doar cei cu loc de parcare. Ceilalti pot intra doar in timpul programului lor: 10-18 L-V. In weekend nu e nimeni acolo. Daca se intampla ceva noaptea, nu e nimeni sa deschida bariera. Cum pot rezolva problema in mod legal? Vreau sa apelez la instanta. Va multumesc!
Înainte să apelați la instanță, puteți să vă înțelegeți cu cei care se ocupă de paza respectivului complex. Toți proprietarii au dreptul la o cartelă de acces, fără discuții. Dacă nu găsiți înțelegere, atunci trebuie să vă adresați instanței, care-i va obliga în sensul celor dorite de dvs.
Raspunsul lor a fost ca doar cei cu loc de parcare au acces, iar cei fara loc au si ei acces dar numai cand sunt acestia la birou, ceea ce nu e corect. Va multumesc pt raspuns!
Vă referiți la acces pietonal sau auto?
E un mijloc ilegal de constrangere pentru a cumpara locurile de parcare, in fapt cealalta parte a pretului apartamentului, pe care nu doriti sa o "accesati".
Si el mizeaza pe faptul ca nu o sa il actionati. Nu mai stati pe ganduri. Puneti-l in intarziere prin avocat si actionati. Timpul trece deocamdata in contra dumneavoastra. Depuneti actiune si impiedicarea se va cuantifica in daune cominatorii pe zi.
Ca sa transmit o parere personala detest aceste mizerii si nu o sa imi iau nicodata un apartament intr-un complex rezidetial al unui dezvoltator. Devii un proprietar cu titlu de chirias pe pamantul lui. Terenul care inconjoara blocul poate sa ramana al sau, locurile de parcare nevandute asemenea. El are firma de paza si firma de administrare. Va corupe rapid niste proprieari cu mici avantaje astfel incat sa domine votul in asociatie. Si altele. Cauta sa castige si sa intervina in viata proprietarilor pentru castig forever, daca poate.
mihneaivascu, utilizator
acces auto dar nu pt a parca pe locurile lor, ci pur si simplu pt a lasa mobilierul, bagaje etc