Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum se va calcula salariul ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum se va calcula salariul ?

Bună ziua !

Vă rog frumos să ne ajutați cu un punct de vedere.

Un salariat a câștigat potrivit hotărârii Tribunalului:
- Obligă pârâtul să plătească reclamantului sporul pentru condiţii vătămătoare
în procent de 15% din salariul de bază
începând cu data de 1.01.2019, ...,
- Obligă pârâtul să emită pentru reclamant
decizie de acordare a sporului pentru condiţii vătămătoare în procent de 15%
din salariul de bază de la 1.01.2019.

În cuprinsul hotărării - se spune că:
- instituția este obligată la plata către salariat
a sporului pentru condiţii vătămătoare în procent de 15%
din salariul de bază începând cu data de la 1.01.2019.
- nu va fi indicat cuantumul efectiv al sporului
întrucât din înscrisurile depuse la Dosar
nu rezultă salariul de bază brut lunar al reclamantului.

Vă rugăm frumos să ne spuneți:
1.
- sporul de 15% se aplică la salariul de bază din luna decembrie 2018 ?
sau
- sporul de 15% se aplică la salariul de bază din luna ianuarie 2019 ?

2. - se poate cere Tribunalului
să ne lămurească cum se aplică sporul ?
la care din cele 2 salarii se aplică sporul ?

oanaportar, utilizator
Puteti solicita Tribunalului lamurirea dispozitivului.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va dura mult timp până instituția va primi un răspuns de la Tribunal ?
Este un răspuns sau o hotărâre ?

Colegul vrea să facă Cerere de executare silită dacă va dura mult timp până când vom primi un răspuns de la Tribunal.

Domnul director vrea să pună în executare de bună voie hotărârea, dar nu știm.... pentru că nu este clară.

Instituția va trebui să plătească o taxă de timbru /judiciară sau altceva la Tribunal când depune cererea ?

Instanța va rezolva cererea de urgență, prin încheiere dată în camera de consiliu, cu citarea părților.

Cererea de lămurire este scutită de taxă judiciară de timbru şi poate fi formulată oricând, dar numai până la momentul declanşării procedurii de executare silită.

După inceperea executării silite, eventualele lămuriri privind înţelesul, întinderea sau aplicarea titlului executoriu pot fi solicitate prin formularea contestaţiei la acest titlu, în condiţiile prevăzute de Codul de procedură civilă.
Colegul contabil mi-a spus că
- logica avută privind faptul că
în calcul s-a luat salariul din lune decembrie 2018
și nu salariul din luna ianuarie 2019
pentru acodarea sporului de 15% începând cu 01.01.2019,
este că:

- s-a avut în vedere OUG 114 /2018 - în care se spune că:
Art. 34
(1)Prin derogare de la prevederile art. 38 alin. (4) din Legea-cadru nr. 153/2017
privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice,
cu modificările şi completările ulterioare,
începând cu 1 ianuarie 2019, salariile de bază, ...., indemnizaţiile de încadrare
se majorează cu 1/4 din diferenţa dintre salariul de bază, ..., indemnizaţia de încadrare prevăzute de lege pentru anul 2022 şi cel/cea din luna decembrie 2018.
(2)Începând cu 1 ianuarie 2019, cuantumul sporurilor, .... şi al celorlalte elemente
ale sistemului de salarizare care fac parte, potrivit legii, din salariul brut lunar, ...
de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice,
se menţine cel mult la nivelul cuantumului acordat pentru luna decembrie 2018,
în măsura în care personalul ocupă aceeaşi funcţie şi îşi desfăşoară activitatea în aceleaşi condiţii.
Se aplica sporul la salariul din luna ianuarie 2019.