Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum se va calcula salariul ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum se va calcula salariul ?

Bună ziua !

Vă rog frumos să ne ajutați cu un punct de vedere.

Un salariat a câștigat potrivit hotărârii Tribunalului:
- Obligă pârâtul să plătească reclamantului sporul pentru condiţii vătămătoare
în procent de 15% din salariul de bază
începând cu data de 1.01.2019, ...,
- Obligă pârâtul să emită pentru reclamant
decizie de acordare a sporului pentru condiţii vătămătoare în procent de 15%
din salariul de bază de la 1.01.2019.

În cuprinsul hotărării - se spune că:
- instituția este obligată la plata către salariat
a sporului pentru condiţii vătămătoare în procent de 15%
din salariul de bază începând cu data de la 1.01.2019.
- nu va fi indicat cuantumul efectiv al sporului
întrucât din înscrisurile depuse la Dosar
nu rezultă salariul de bază brut lunar al reclamantului.

Vă rugăm frumos să ne spuneți:
1.
- sporul de 15% se aplică la salariul de bază din luna decembrie 2018 ?
sau
- sporul de 15% se aplică la salariul de bază din luna ianuarie 2019 ?

2. - se poate cere Tribunalului
să ne lămurească cum se aplică sporul ?
la care din cele 2 salarii se aplică sporul ?

oanaportar, utilizator
Interesant este și punctul de vedere al instanței cum că:

- ” Astfel, împrejurarea că angajatorul a solicitat expertizarea locurilor de muncă
abia în luna iunie 2018
și că Buletinul de determinare prin expertizare a locurilor de muncă
a fost emis la data de 11.12.2018
nu poate fi de natură a determina concluzia că angajatul nu era îndreptățit la acordarea sporului în luna decembrie 2018,
respectiv începând cu luna inanuarie 2019.
Aceasta întrucât sensul reglementării de la art.34 alin.2 din OUG 114 /2018
este cel al păstrării sporurilor legal acordate pentru luna decembrie 2018,
or reclamantul era îndreptățit la beneficiul acestui spor - chiar dacă
în fapt nu l-a primit pentru că
procedurile de acordare prevăzute de Regulament ( pentru spor - Administrație )
au fost finalizate abia în decembrie 2018 - pentru că
în opinia acestei instanțe, dreptul său s-a născut de la data intrării în vigoare
a Regulamentului,
atâta timp cât respectarea procedurilor înscrise în acesta stabilește dreptul salariatului. ”

Având în vedere toate cele prezentate,
vă rog să îmi dați un răspuns
cum ar trebui procedat în cazul de față.
Este foarte greu de dat un raspuns,avan din vedere ca nu ne expuneti toate datele de la inceput .. dvs citati dintr-o hotarare judecatoreasca deja pronuntata si pe care noi nu avem de unde s-o cunoastem.
Ce v-am scris este tot ceea ce privește cporul colegului.

Împreună cu colegul contabil am găsit că:
- H.G nr. 569 din 4 august 2017 pentru aprobarea
Regulamentului privind stabilirea locurilor de muncă, a categoriilor de personal, mărimea concretă a sporului pentru condiţii de muncă, precum şi condiţiile de acordare a acestuia pentru familia ocupaţională de funcţii bugetare "Administraţie" din administraţia publică locală:

Art. 7
Cuantumul sporului se stabileşte prin aplicarea cotei procentuale asupra salariului de bază în luna respectivă, corespunzător timpului efectiv lucrat la locurile de muncă prevăzute la art. 2 alin. (1), potrivit anexei la prezentul regulament.

Acest lucru înseamnă că se ia salariul din 01.2019,
odată ce sporul se acordă /se obligă angajatorul la plata sporului
începând cu data de 01.01.2019 ?
Vă rugăm frumos să ne spuneți
dacă ultima variantă prezentată de colegul contabil ar fi corectă ? sau nu ?