avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie catre mama
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie catre mama

Buna seara!As dori sa va intreb:daca ii donez mamei mele(nu si tatalui)apartamentul meu,cu uzufruct,dupa decesul mamei,fratele meu are drept de mostenire la acest apartament?Mentionez ca parintii mei sunt casatoriti,dar intampin ceva probleme si as dori sa-mi protejez casa,doar ca...
Cel mai recent răspuns: Pyppo , utilizator 18:08, 1 Septembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
cu uzufruct pt dvs ?
Ce problema intampinati ?
intreb ca si uzufructul poate fi evaluat si valorificat.
Dupa decesul mamei, veti mosteni egal nuda proprietate impreuna cu fratele.
pe scurt, mai bine va rezolvati problemele decat sa donati mamei.
Ultima modificare: Duminică, 1 Septembrie 2019
gi-jane2, moderator
Da, are.
Apartamentul va fi proprietatea mamei, care după deces va fi moștenită de copii. Deci inclusiv de fratele dvs
Da,cu uzufruct pentru mine!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj si transfer proprietate BescheaGeorgeta BescheaGeorgeta Buna ziua Care este calea cea mai echitabila, sigura, neatacabila si cu costuri minime pentru rezolvarea urmatoarei situatii: parintii mei detin impreuna ... (vezi toată discuția)
Testament - valabilitate BureteCristina BureteCristina Buna ziua. nu sunt casatorita si nu am copii. in schimb am ambii parinti biologici in viata, 2 frati din a doua casatorie a mamei si o sora din a doua ... (vezi toată discuția)
Despre succesiune michelle2011 michelle2011 Inainte sa se cunoasca,mbii mei parinti au avut cate o casatorie anterioara,din care au avut cate 2 copii fiecare. Dupa ce a divortat fiecare,lasand in urma si ... (vezi toată discuția)