Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie catre mama
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie catre mama

Buna seara!As dori sa va intreb:daca ii donez mamei mele(nu si tatalui)apartamentul meu,cu uzufruct,dupa decesul mamei,fratele meu are drept de mostenire la acest apartament?Mentionez ca parintii mei sunt casatoriti,dar intampin ceva probleme si as dori sa-mi protejez casa,doar ca...
cu uzufruct pt dvs ?
Ce problema intampinati ?
intreb ca si uzufructul poate fi evaluat si valorificat.
Dupa decesul mamei, veti mosteni egal nuda proprietate impreuna cu fratele.
pe scurt, mai bine va rezolvati problemele decat sa donati mamei.
gi-jane2, moderator
Da, are.
Apartamentul va fi proprietatea mamei, care după deces va fi moștenită de copii. Deci inclusiv de fratele dvs
Da,cu uzufruct pentru mine!