Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de odihna in sarcina
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de odihna in sarcina

Buna ziua,

Lucrez din luna Aprilie 2019 in aceasta firma și sunt însărcinată in 28 de săptămâni .La sfârșitul luni am dreptul sa intru in concediu de maternitate. Am luat 6 zile de concediu de odihna pana acum , aceasta fiind regula firmei, ca nu putem sa ne luam mai mult pe timpul verii.
Eu as dori sa-mi iau restul de zile de concediu ,pana intru in cel de maternitate deoarece ma simt foarte obosita având niște probleme de sănătate ( diabet gestațional și alergie la ambrozie care nu ma lasă sa ma odihnesc). Pot beneficia chiar dacă regula lor este de doar o săptămâna vara? In cazul meu se poate face o excepție ? Și câte zile mai am dreptul ?

Multumesc!
Puteti beneficia chiar dacă regula lor este de doar o săptămâna vara.... regula care incalca art.144 C.mun.

Art. 144
(1) Dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.