Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIUL DE ODIHNA Începând cu data de 03.07 timp ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIUL DE ODIHNA Începând cu data de 03.07 timp de 2 saptamani ...

CONCEDIUL DE ODIHNA

Începând cu data de 03.07 timp de 2 saptamani ,linia pe care lucrez se oprește.Suntem in concediu de odihna.Dar ,ținând cont că în luna martie si aprilie am fost obligați să ne luam zile de concediu de odihna ,acuma nu prea mai avem.Eu o sa am 8 zile date in avans până în septembrie si cele 2 zile rămase o sa fiu in fara plata.Este legal ????
Patricia-Laura, utilizator
De ce nu va trimit in somaj tehnic?
Pentru ca nu vor sa ne trimita in somaj tehnic!
Ce putem face in cazul de fata ?
Puteti sesiza ITM-ul ...

Art.144 C.mun.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

Obligarea de catre angajator a efectuarii perioadei de CO programate sau neprogramate intr-o anumita perioada, in opinia mea , este un abuz .
Multumesc !!!