avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIUL DE ODIHNA Începând cu data de 03.07 timp ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIUL DE ODIHNA Începând cu data de 03.07 timp de 2 saptamani ...

CONCEDIUL DE ODIHNA

Începând cu data de 03.07 timp de 2 saptamani ,linia pe care lucrez se oprește.Suntem in concediu de odihna.Dar ,ținând cont că în luna martie si aprilie am fost obligați să ne luam zile de concediu de odihna ,acuma nu prea mai avem.Eu o sa am 8 zile date in avans până în septembrie si cele 2 zile rămase o sa fiu in fara plata.Este legal ????
Ultima modificare: Luni, 20 Iulie 2020
Patricia-Laura, utilizator
Cel mai recent răspuns: Patricia-Laura , utilizator 20:07, 20 Iulie 2020
De ce nu va trimit in somaj tehnic?
Pentru ca nu vor sa ne trimita in somaj tehnic!
Ce putem face in cazul de fata ?
Puteti sesiza ITM-ul ...

Art.144 C.mun.
...
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

Obligarea de catre angajator a efectuarii perioadei de CO programate sau neprogramate intr-o anumita perioada, in opinia mea , este un abuz .
Multumesc !!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Covid-19 concediu de odihna reportat GabirielaM GabirielaM Poate angajatorul să-și oblige salariații să efectueze concediul de odihnă reportat din anul anterior (2019) in situatia actuala de stare de urgenta? (vezi toată discuția)
Concediu in ture Like me Like me Buna ziua! Am si eu o intrebare: lucrez la o firma in ture 2 zile cu 2 zile. Atunci cand ne pun sa luam concediu, ne pun sa luam din prima zi libera si sa ... (vezi toată discuția)
Lucrez la o cofetarie iar concediul nu il putem lua cand vrem ... Isabela30 Isabela30 Lucrez la o cofetarie iar concediul nu il putem lua cand vrem noi il luam cand vrea sefa cand decide sa inchida locatia nu mi se pare normal (vezi toată discuția)