Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... O mătușă din partea tatălui meu (decedat) e ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

O mătușă din partea tatălui meu (decedat) e posibil să fi făcut testament pentru sora ei. Ar trebui să fie înregistrat la notar? Iar dacă nu este, cine sunt moștenitorii de drept?

Buna ziua,
In urma cu cateva zile a decedat matusa mea, ea mai avea inca o sora si un frate (tatal meu decedat si el in urma cu 12 ani) si alti 3 frati vitregi. Din cate am inteles exista un testament prin care ii lasa toata mostenirea surori ei. Daca intr-adevar acest testament exista el ar trebui sa fie inregistrat la un notar, corect? Se poate ataca acel testament? Dar daca nu exista, cine sunt mostenitori de drept? Cine deschide succesiunea, o sa fiu invitat la notar printr-o citatie ?

Multumesc frumos anticipat
Manuela Rășină, administrator
"Daca intr-adevar acest testament exista el ar trebui sa fie inregistrat la un notar, corect? "
Nu neaparat. Și un testament olograf este perfect valabil.
Dacă a fost întocmit un testament, unic moștenitor este doar sora respectiva.
Frații și nepoții de la frati nu sunt moștenitori rezervatari.
Dacă nu există testament, moștenitori sunt frații in viața și nepoții de la frații decedați înainte.
Nu o sa va cheme nimeni la notar. Procedura succesorala se deschide la cererea moștenitorilor. Așadar, discutați cu toții și luati o decizie.
Inteleg ca in cazul in care nu exista acest testament participa inclusiv frati vitregi, Cum se poate verifica daca acest testament olograf este scris de matusa mea ?
Spre deosebire de testamentele notariale, testamentele olografe nu pot fi verificate. În mod normal, un astfel de testament este prezentat de beneficiar, el fiind principalul interesat să îl valorifice.
În absența testamentului, la succesiune vin toti colateralii privilegiati, indiferent daca sunt "buni " sau vitregi.
alexandrugeorge1987 a scris:

Inteleg ca in cazul in care nu exista acest testament participa inclusiv fratii vitregi,

Depinde ce înțelegeți prin „vitreg”.

Participă frații (și/sau surorile) defunctei.

persoanele născute din aceeași părinți = frați (frați „buni”)
persoanele născute din aceeași mamă = frați (frați după mamă/frați uterini)
persoanele născute din același tată = frați (frați după tată/frați consangvini)

În popor se folosește (în mod greșit/nefiresc) cuvântul vitreg pentru a desemna persoane care, în realitate, sunt rude ... firești = au un ascendent comun.

Rudenia firească este legătura bazată pe descendența unei persoane dintr-o altă persoană sau pe faptul că mai multe persoane au un ascendent comun.

Vitrege (cu adevărat) erau Fata babei și fata moșneagului din povestea lui Ion Creangă. Acestea nu aveau niciun autor/părinte comun. Și nu s-ar fi putut moșteni una pe cealaltă pentru că nu erau rude.
romascanu, moderator