Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sunt sora vitregă a fostului regizor Dan Mihăescu, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sunt sora vitregă a fostului regizor Dan Mihăescu, decedat ...

Sânt sora vitregă a fostului regizor Dan Mihăescu,decedat acum patru ani, aș vrea să știu dacă pot să deschid succesiune.
patru?
Nu-i mort din 2013?
2021-2013=8

Și ce înțelegeți dvs. prin „vitregă”?
Vă întreb pentru că, în limbaj comun, termenul „vitreg” se folosește și pe unde s-ar potrivi, dar și pe unde s-ar nimeri ca nuca-n perete.

Or, dacă l-aș lua în sens strict („care nu este rudă de sânge”) atunci răspunsul ar fi nu.

Bunăoară, surori vitrege (sau „de scoarță”) erau Fata babei și fata moșneagului din povestea lui Ion Creangă.
Adică nu erau rude (în sensul codului civil). Nu aveau vreun ascendent comun (nici pe babă, nici pe moș) și, ca atare, nu s-ar fi moștenit una pe alta.

Presupun însă că, dvs. și cel despre a cărui moștenire vorbiți aveți un ascendent comun (mama sau tata, după caz).
Dacă este adevărat, atunci exprimarea potrivită ar fi: soră după mama sau soră după tata (după caz).

Dacă există un ascendent comun, atunci există legătură de rudenie și, ca atare, chemare/vocație generală la moștenirea defunctului, iar răspunsul la întrebarea dvs. tinde către da. Da puteți, dacă nu o fi fost deja dezbătută moștenirea a cărei dezbatere vizați să o deschideți. Cine altcineva ar mai fi avut vocație la moștenire? Existența vreunui testament, presupun că nu ați verificat-o...
romascanu, moderator