Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Grad de rudenie!! Ce grad de rudenie este sora vitrega ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Grad de rudenie!! Ce grad de rudenie este sora vitrega a mamei ...

Grad de rudenie!!
Ce grad de rudenie este sora vitrega a mamei cu mine legal?
ce inseamna sora vitrega? sora doar dupa mama sau doar dupa tata? daca e asa, sunteti rude de gradul 3
gi-jane2, moderator
Sora vitrega a mamei de pe tata

gi-jane2 a scris:

ce inseamna sora vitrega? sora doar dupa mama sau doar dupa tata? daca e asa, sunteti rude de gradul 3

Tonyirl77, utilizator
Vitreg înseamnă „Care NU este rudă de sânge...” (DEX)
Fata babei și fata moșneagului din povestea lui Ion Creangă nu erau rude de sânge. Ele nu aveau nici un părinte (autor) comun. Una era fata moșneagului (cu altă „babă”/mamă) și una era fata babei (cu alt „moșneag”/tată).
Acestea erau, într-adevăr, surori vitrege (sau „de scoarță” - cum le zicea Creangă)

Tonyirl77 a scris:
Sora vitrega a mamei de pe tata

Dacă prin această expresie ați vrut să ne spuneți că mama dvs. și sora ei au același tată, atunci ele nu sunt surori vitrege, ci sunt surori după tată. (între ele există legătură de sânge).

Dacă ele sunt surori după tată, atunci autorul comun al dvs. și al surorii mamei dvs. este BUNICUL dvs.

Și atunci, ele (surorile) sunt rude de gradul 2. Numărul gradelor de rudenie este dat de numărul nașterilor... care au fost necesare ca să ajungem să ne ne întrebăm ce grad de rudenie o fi între X și Y.

Iar dvs. și sora după tată a mamei dvs. sunteți rude de gradul trei. (adăugăm nașterea dvs. pentru a afla numărul gradelor de rudenie între dvs. și sora mamei dvs.).

romascanu, moderator