Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se împarte o moștenire a unei persoane care a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se împarte o moștenire a unei persoane care a avut și frați vitregi?

A murit sora lui tata ,mai are doi frati morti si doi surori vitrege .
Cum si cine sunt mostenitorii?
Manuela Rășină, administrator
Toți frații și toate surorile în viață ale defunctei împreună cu descendenții fraților morți (nepoții de frate predecedat - dacă sunt, evident).

Ce înseamnă „surori vitrege” pe limba dvs? Căci pe limba mea și a lui Ion Creangă (Fata babei și fata moșneagului) ar însemna... să nu fie rude. (Cele două fete din povestea lui Creangă nu aveau un autor comun: una era a babei și alta a moșneagului. Deci nu s-ar fi moștenit una pe alta, pentru că nu erau rude).

Însă, îmi pare că dvs. (ca și mulți alții) folosiți cuvântul vitreg pentru a desemna surori ale defunctei, care erau: fie surori după mamă, fie surori după tată. (Or, acestea sunt rude! Sunt chiar surori. Au un autor comun. Nu sunt chiar așa de vitrege pe cât le place unora să-și numească rudele... de sânge, numai pentru că legătura este pe o singură linie: maternă sau paternă).

Pentru a face un calcul trebuie știut:
- câti erau frati și după mama și după tată (buni)
- câți erau doar după mama (uterini)
- câți erau doar după tată. (consangvini)
Pentru că împărțirea se face pe linii.
romascanu, moderator
~ Conținut șters la cerere ~