avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1228 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se împarte o moștenire a unei persoane care a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se împarte o moștenire a unei persoane care a avut și frați vitregi?

A murit sora lui tata ,mai are doi frati morti si doi surori vitrege .
Cum si cine sunt mostenitorii?
Ultima modificare: Joi, 11 Ianuarie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 07:22, 9 Ianuarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Toți frații și toate surorile în viață ale defunctei împreună cu descendenții fraților morți (nepoții de frate predecedat - dacă sunt, evident).

Ce înseamnă „surori vitrege” pe limba dvs? Căci pe limba mea și a lui Ion Creangă (Fata babei și fata moșneagului) ar însemna... să nu fie rude. (Cele două fete din povestea lui Creangă nu aveau un autor comun: una era a babei și alta a moșneagului. Deci nu s-ar fi moștenit una pe alta, pentru că nu erau rude).

Însă, îmi pare că dvs. (ca și mulți alții) folosiți cuvântul vitreg pentru a desemna surori ale defunctei, care erau: fie surori după mamă, fie surori după tată. (Or, acestea sunt rude! Sunt chiar surori. Au un autor comun. Nu sunt chiar așa de vitrege pe cât le place unora să-și numească rudele... de sânge, numai pentru că legătura este pe o singură linie: maternă sau paternă).

Pentru a face un calcul trebuie știut:
- câti erau frati și după mama și după tată (buni)
- câți erau doar după mama (uterini)
- câți erau doar după tată. (consangvini)
Pentru că împărțirea se face pe linii.
Ultima modificare: Marți, 9 Ianuarie 2018
romascanu, moderator
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire intre frati buni si vitregi dan_dare dan_dare Buna ziua am o speta , e mai complicat , incerc sa explic. Mama are o sora buna si inca 2 frati vitregi(acelasi tata, mame diferite).Eh aceasta sora buna ... (vezi toată discuția)
Grad de rudenie!! ce grad de rudenie este sora vitrega a mamei ... Tonyirl77 Tonyirl77 Grad de rudenie!! Ce grad de rudenie este sora vitrega a mamei cu mine legal? (vezi toată discuția)