Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Trecere din CIC 1 in CIC 2, cu naștere in luna ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Trecere din CIC 1 in CIC 2, cu naștere in luna tatălui

Buna seara. Incerc sa gasesc procedura corecta pentru situatia in care ma aflu.
Am un copil nascut pe 12. 10.2017. Conform deciziei de suspendare contract de munca ar trebui sa revin la job la data de 12.09.2019. In prezent sunt insarcinata, urmând sa nasc pe 20.09.2019. As vrea sa știu daca decizia e corect formulata, cu data de final 12.09, sau trebuia 12.10.
Am fost la sediile APISMB din Ion Campineanu si Magheru pentru a cere informații (in lunile Iunie, respectiv Iulie), insa singura indrumare din partea angajatilor cu care am discutat a fost sa las cate o declarație conform careia sotul renunță la luna tatălui din CIC 1, urmând sa isi ia ambele luni ale tatalui la finalul CIC2.
Spuneti-mi, va rog, ce procedura trebuie sa urmez pentru a avea continuitate la CIC, fara a reactiva contractul de munca? Sau nu exista aceasta posibilitate?
Multumesc mult pentru raspunsuri.
1. Decizia initiala este corecta .

2. Depuneti la angajator dovada ca sunteti inscarcinata cu cel de-al doilea copil..

3. Depuneti la angajator o cerere de acordare a CCC pentru perioada 12.09.2019 - 12.10.2019, dupa care imediat dupa nasterea celui de-al doilea copil o cerere de acordare a CCC2.
Cererea de prelungire intre 12.09.2019 si 12.10.2019 pe care o inaintez angajatorului si decizia (sper ca favorabila) va trebui sa le depun si la unul dintre sediile APISMB pana nasc, nu? Mulțumesc
ism, utilizator
Intr-adevar, va trebui sa le depuneti la APISMB , inclusiv declaratia tatalui ca va lua ambele luni la finalul CIC2.
Cornel Vasile, Consilier juridic