Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere individuală
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere individuală

Dacă unui salariat i se reduce postul și el nu mai vrea să stea în perioada de preaviz de 20 de zile ,ci vrea sa plece cat mai repede, să zicem dupa un preaviz partial de 5 zile, este posibil acest lucru? Mai beneficiază omul de șomaj ?
Nu este posibil, intrucat in cazul concedierii durata minima a preavizului este de 20 de zile lucratoare ...
Poate lucra doar 4 ore pe zi?Cum este pontat?
Lazear, utilizator
Legea prevede ca pe durata preavizului c.i.m. isi produce toate efectele...astfel ca, durata timpului de munca in perioada de preaviz este cea mentionata in c.i.m. ...

De exemplu, daca in c.i.m. timpul de munca este de 8 ore/zi , in lipsa unor dispozitii contrare timpul de munca pe perioada preavizului va fi tot de 8 ore/zi.

Reducerea timpului de munca pe durata preavizului este posibila numai daca este prevazuta in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia ori intr-un act aditional la c.i.m.