Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... radiere autoturism
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

radiere autoturism

Buna ziua,

Sotul meu a decedat in luna iulie anul curent.
Am doua autoturisme vechi pe care as dori sa le radiez.
Una din ele este pe numele lui iar pentru cea de-a doua am contract de vanzare cumparare insa nu a inscris-o pe numele lui.
Ce pot face in aceasta situatie? ma puteti ajuta va rog cu cateva informatii?

Multumesc.
Pentru a putea transfera dreptul de proprietate asupra bunului mobil initial este oblugatoriu sa parcurgeti procedura de inamtriculare vehicul pe numele mostenitorului
Trebuie sa notati cele 2 vehicule pe rolul dv fiscal dupa care in calitate de proprietar a acestora aveti dreptul sa dispuneti dupa propriul interes fie le instrainati fie le predati la operator economic autorizat
Multumesc frumos!

Mostenitori suntem eu si fiul meu in varsta de 19 ani.
Inteleg, ca este necesar sa fac succesiunea dupa sotul meu.
Dupa ce voi avea actul de succesiune, mai este necesar sa sa inscriu acele autovehicule vechi pe numele meu ca sa le pot radia? sau este de ajuns ca voi avea actul de mostenitor si in baza acestuia le pot radia?

aiacovlev1, utilizator