avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Persoane trrecute la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Persoane trrecute la intretinere

Conform noii legi a asociațiilor de proprietari , de la ce varsta se trec la intretinere copii ?
Mulțumesc
Ultima modificare: Marți, 3 Septembrie 2019
Cristib159, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cristib159 , utilizator 00:04, 4 Septembrie 2019
De la naștere.
Bine am inteles acest lucru insa va rog daca puteti sa mă ajutați cu articolul de lege care reglementează acest lucru
Sunt în cadrul asociației noastre persoane care nu vor sa creada ca legea a fost modificata și doresc sa le dau nr articolului in care este aceasta prevedere.
Personal am căutat insa cred ca nu unde trebuie și nu am găsit dovada
Multumesc
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai sa va arate persoanele respective articolul cu pricina ! Legea noua, 196/2018 , a asociatiilor de proprietari nu mai prevede aceasta scutire, care a fost cindva adaugata la legea veche, legea 230/2007. Disparind legea veche a disparut si scutirea.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Conform disp L nr 196/2018 se inregistreaza in evidenta de calcul cote de intretinere lunara toate persoanele care domiciliaza provizoriu minimum 15 zile/luna sau definiti in imobil
In speta,minorul se inregistreaza in evidenta de calcul cote comune intretinere de la momentul cand domiciliaza in condominiu
Mulțumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In cadrul unei asociatii de proprietari, copiii de la ce varsta ... Pilu Pilu In cadrul unei asociatii de proprietari, copiii de la ce varsta se trec la intretinere ? Buna seara, as avea rugamintea daca cineva poate sa ma ajute: Copiii ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. la intoarcerea mamei dupa nastere, copiii de la ce ... CHIRIAC M. CHIRIAC M. Buna ziua. La intoarcerea mamei dupa nastere, copii de la ce varsta trebuie trecuti la intretinere ? Mai ales daca sunt gemeni. (vezi toată discuția)