Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie fara preaviz.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie fara preaviz.

Buna ziua mi-am dat demisia, angajatorul mi-a spus sa stau 2 saptamani in preaviz, dupa ca i-sa comunicat de la Bucuresti sa stau 20 de zile lucratoare. Eu contractul il am pe functia agent vanzari, acum 1 an ma avansat pe functia de tehnician dar contractul nu mi-la modificat, in cazu asta se poate aplica legea ca angajatorul nu si-a indeplinit conditiile din contract si sa plec fara preaviz? Multumesc frumos.
Care este durata preavizului mentionata in c.i.m. ?
Scrie 20 de zile lucratoare, dar mai scrie in contrcat ca daca eu sau angajatorul nu respecta conyractul imi pot da demisia fara preaviz.
Care sunt obligatiile angajatorului ce nu au fost respectate ?

1. Demisia fara preaviz este posibila :
- dacă angajatorul renunta total la efectuarea preavizului;

- dacă angajatorul nu-și îndeplinește obligațiile asumate prin contractul de munca..

2. La art.40 alin.2 C.mun. sunt prevazute anumite obligatii ale angajatorului , si anume:
acestora.
a) sa informeze salariatii asupra conditiilor de munca si asupra elementelor care privesc desfasurarea relatiilor de munca;
b) sa asigure permanent conditiile tehnice si organizatorice avute in vedere la elaborarea normelor de munca si conditiile corespunzatoare de munca;
c) sa acorde salariatilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca;
d) sa comunice periodic salariatilor situatia economica si financiara a unitatii, cu exceptia informatiilor sensibile sau secrete, care, prin divulgare, sunt de natura sa prejudicieze activitatea unitatii. Periodicitatea comunicarilor se stabileste prin negociere in contractul colectiv de munca aplicabil;
e) sa se consulte cu sindicatul sau, dupa caz, cu reprezentantii salariatilor in privinta deciziilor susceptibile sa afecteze substantial drepturile si interesele acestora;
f) sa plateasca toate contributiile si impozitele aflate in sarcina sa, precum si sa retina si sa vireze contributiile si impozitele datorate de salariati, in conditiile legii;
g) sa infiinteze registrul general de evidenta a salariatilor si sa opereze inregistrarile prevazute de lege;
h) sa elibereze, la cerere, toate documentele care atesta calitatea de salariat a solicitantului;
i) sa asigure confidentialitatea datelor cu caracter personal ale salariatilor.

Daca una dintre aceste obligatii nu a fost indeplinita de catre angajator, atunci salariatul poate demisiona fara preaviz.
Si daca la mine pe contrcay sunt pe functia de agent vanzari ]e care mam angajat acum 2 ani, iar dupa 1 an ma avansat pe tehnic dar functia in contract nu a modificato prin act aditional, un alt coleg care este tot pw tehnic are functia de tehnician in contract.
Aici nu prea ar fi vorba despre nerespectarea c.i.m. , intrucat si dvs ati acceptat chiar daca nu s-a incheiat act aditional .