avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 879 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Daca sotul este angajat din iulie 2017, cu intreruperi in 2018 ( aprilie-iunie) si 2019 ( aprilie-iunie) , iar eu voi da nastere unui copil in octombrie 2019, va putea sa intre in concediu crestere copil?
Ps: din iulie 2019 s-a reangajat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:15, 5 Septembrie 2019
Noiembrie 2017 - octombrie 2019 este perioada eligibila pentru CCC.

Perioade luate in calcul :
Noiembrie 2017 - martie 2018 (5 luni), iulie 2018 -martie 2019 ( 9 luni), iulie - octombrie 2019 (4 luni) .... total 18 luni.

In speta, va beneficia de indemnizatia pentru CCC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizație creștere copil Ionut 21 Ionut 21 Bună ziua! Sunt însărcinată și urmează să nasc în luna mai 2019. Pot beneficia de concediu de creștere a copilului dacă în ultimii 2 ani anteriori ... (vezi toată discuția)
Concediu de maternitate Elena29Melania Elena29Melania Buna seara! Am lucrat timp de 8 ani pana la data de 10 aprilie 2018, apoi am avut o intrerupere in cartea de munca pana pe 3 septembrie 2018, pe 3 septembrie ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil StudioNoir StudioNoir Buna ziua, La finalul lunii Mai sotia urmeaza sa nasca. In prezent nu este angajata si ultimele venituri raportate pe PFI au fost in 2017 (PFI-ul a fost ... (vezi toată discuția)