Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se împarte mostenirea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se împarte mostenirea

Buna ziua...ce cote revin copiilor la împărțirea moștenirii după decesul părinților? In urma căsătoriei au avut doi copii dar mama avea un alt copil din o altă relație, menționez că acest copil a fost crescut în familie dar numele în acte este al tatălui natural.Va mulțumesc
Depinde de natura bunurilor din masa succesorala (daca sunt proprii alte fiecarui sot sau sunt comune) si de ordinea deceselor.
Mama decedată prima iar masa succesorală comuna

raluk0207 a scris:

Depinde de natura bunurilor din masa succesorala (daca sunt proprii alte fiecarui sot sau sunt comune) si de ordinea deceselor.

Sunt doua situatii juridice distince :

1- SITUATIA JURIDICA A BUNURILOR PROPRIETATE DEVALMASA.

Dupa decesul tatalui, cei cu vocatie succesorala sunt sotul supravietuitor ( cu o cota de 1/ 4 din 1 / 2 anume 1/ 8 ) si copiii .( cota de 3. 4 se imparte copiilor ).

2.SITUATIA JURIDICA A BUNURILOR PROPRII.

Sotul supravietuitor are o cota de 1/ 4 , copiii , cota de 3./ 4 ( 3 ./12 fiecare ).

Sotul supravietuitor are un drept de abitatie, anume drept de posesie si de folosinta, care poate fi retrans, la cererea copiilor.

Succes!
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat