Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... CLAUZA IN CONTRACTELE DE TELEFONIE SI CABLU
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

CLAUZA IN CONTRACTELE DE TELEFONIE SI CABLU

Buna ziua. Doresc sa pun o intrebare de interes general . Zilele acestea am fost contactat de cei de la Vodafone sa mi se propuna o noua varianta de abonament.,..stiti si d-vs. din cand in cand cei de la telefonia mobile si de la retelele de cablu te suna sa-ti propuna diferite oferte. Eu i-am refuzat oferta ( desi as fi platit ceva mai putin, nu cu mult, dar.. ) . I-am refuzat pe motiv ca ori de cate ori ti se modifica un abonament ti se impune o clauza sa stai la ei 2 ani…daca vrei sa renunti la abonament platesti penalitati pentru perioada ramasa cat nu face. Intrebarea mea catre d-vs. este: CARE ESTE BAZA LEGALA A INTRODUCERII ACESTEI CLAUZE IN CONTRACTELE DE TELEFONIE MOBILA SI DE CABLU? De ce la contractele pentru energie electrica, gaze, apa, gunoi, etc. nu exista asemenea clauza ci doar la cei de telefonie mobile si cablu? La urma urmei sunt un furnizor de servicii ( contra cost, evident ) ca oricare altul.Daca ar fi stabilit prin lege, ar trebui ca orice contract de furnizare de servicii sa contina o asemenea clauza. Dar vedeti ca nu toti aplica acest sistem. Daca vrei sa pleci de la Electrica Furnizare la Enel sa zicem, dupa putin timp de la incheierea unui contract, nu esti pus sa achiti penalitati,..nu esti obligat prin contract sa-i fii client o anumita perioada de timp ( alminteri platesti penalitati daca renunti inainte de termenul fixat prin aceasta clauza ). La fel la gaze, apa,…gunoi..
Utilitatile de care vorbiti sunt cam asa: daca plecati de la Enel (intr-o zona unde Enel e distribuitor) la XXX, veti plati factura lui XXX, dar in caz de probleme, tot Enelul va interveni, fiindca XXX este doar un dealer. Ceea ce nu se intampla la telefonia mobila/ cablu, unde fiecare are infrastructura lui.
Cat despre partea legala, aveti informatii aici: [ link extern ]
Va multumesc pentru raspuns. Am citit raspunsul d-vs. si precizarea din linkul extern, respectiv "Prin lege există două praguri pentru stabilirea duratei contractuale iniţiale: de 12, respectiv 24 de luni. " Daca puteti sa-mi precizati despre ce lege este vorba ( art. xxx din legea xxx ) ca sa ma pot adresa mai exact operatorilor cand ma contacteaza, si - de ce nu - sa studiez si eu si sa fiu in posesia acelei legi, articol,...cadrul legal respectiv . Cu stima,