avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Mi-am înființat PFA-ul acum o lună dar încă nu am ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Mi-am înființat PFA-ul acum o lună dar încă nu am nicio activitate. Trebuia să depun ceva la ANAF imediat după înființare?

Bună ziua,

Mi-am înființat PFA-ul acum o lună, încă nu am nicio activitate, întrebarea e trebuia să mai depun ceva obligatoriu la Anaf imediat dupa înființare ca la SRL?

Mulțumesc!
Ultima modificare: Vineri, 13 Septembrie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 20:33, 12 Septembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuia depusa in termen de 30 zile de la inregistrarea la Oficiul Registrului Comertului (ORC) declaratia unica cu venitul estimat pentru anul 2019.
Am înțeles. PFA-ul a fost înființat pe 31 iulie. Este vorba de declarația unică care poate fi depusă online? Dacă n-am depus-o în 30 de zile se primește amendă? În cazul în care am depus o declarație unică în martie anul acesta pentru dividente e neapărat nevoie să mai fac una?

Mulțumesc anticipat!

Iulian Manea a scris:

Trebuia depusa in termen de 30 zile de la inregistrarea la Oficiul Registrului Comertului (ORC) declaratia unica cu venitul estimat pentru anul 2019.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Acum daca depasiti acolo o luna nu cred ca veti fi penalizata dar daca in loc de una se fac doua sau trei, cine stie?
Da, trebuie sa depuneti urgent pentru ca acum e vorba de un alt tip de venit care a mai aparut. În cazul în care ati depus o declarație unică în martie pentru anul 2019 pentru dividente e neaparat nevoie să mai faceti una rectificativa in care, pe langa ce ati trecut atunci, mai treceti in plus pentru acest venit din activitati independente valorile pe venit si cheltuieli estimate pentru acest an.
Ultima modificare: Marți, 10 Septembrie 2019
george-neagu, moderator
Bună ziua, mulțumesc de răspuns, dar eu nu am venituri, nu am început activitatea, venituri zero estimate....din câte am văzut în codul fiscal art 85 înțeleg că numai dacă ai venituri în cursul anului în 30 maxim trebuie declarat. Oare am înțeles bine?

Mulțumesc anticipat!

-editat citat integral-
Ultima modificare: Vineri, 13 Septembrie 2019
Manuela Rășină, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti trece un venit oricat de mic, chiar si zero, dar DU trebuie depusa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa fără activitate Misha15 Misha15 Bună ziua, am un PFA pentru prestări servicii, din motive de sănătate nu am mai putut lucra, m-am pensionat pe caz de boala, am gradul doi. Trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Declarare venit din pfa elijahlg elijahlg As putea sa declar venitul din PFA infiintat de o luna? In ideea in care in acest fel as figura cu venit inregistrat la ANAF. Multumesc (vezi toată discuția)
Completare declarație unica anaf. Ovidiu Ionut Ovidiu Ionut Bună ziua, dacă am obținut venituri din dividente mai mari de 22800 în anul 2017 însă în același timp am plătit contribuții salariale de valoarea ... (vezi toată discuția)