Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Unde ramane cartea de munca in original?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Unde ramane cartea de munca in original?

Ieri am depus dosarul pentru somaj si cartea de munca a ramas acolo, desi a trebuit sa depun si copie; alte acte in original (studii etc.) mi le-a dat inapoi. Pentru ca referenta care mi-a preluat dosarul s-a purtat execrabil, ma tem sa nu o faca pierduta. Deci, va intreb: cartea de munca trebuie sa ramana la AJOFM?

Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Marioara Maftei a scris:

namiru a scris:

Cel care are cartea de munca acasa, nu poate sa se angajeze legal si in acelasi timp sa ia si somaj.

Nici nu se pune problema de munca in timpul somajului...:O
Daca ai cartea de munca acasa nu inseamna deloc ca ai putea si munci, am fost clara, si eu ca si d-na elga, cand am scris ca ni s-a operat in cartea de munca intrarea in somaj...deci cartea de munca nu este inchisa atat timp cat beneficiez de somaj!

Nu ma refeream la cazul tau sau al elgai ci faceam o remarca la raspunsul d-lui Valeriu.