Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Este posibil legal ,ca pensia alimentară sa fie plătită anticipat pe zece ani adică până la vârsta de 18 ani
Da, este daca va intelegeti cu celalalat parinte sau dispuneti de o suma mai mare de bani, instanta poate hotari sa faceti plata anticipat.
Instanta de judecata poate stabili o suma globala, pentru a fi platita, cu titlu de pensie de intretinere.

Art. 533 alin. 3 din Codul civil prevede posibilitatea platii pensiei de intretinere prin suma globala, in lipsa acordului partilor, prin hotararea instantei de tutela, daca sunt motive temeinice si in masura in care debitorul intretinut are mijloacele necesare acoperirii acestei obligatii .
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat