Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Compensare pensie intretinere - sulta partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Compensare pensie intretinere - sulta partaj

Se poate va rog sa ma lamuriti in urmatoarea situatie:
Sunt in proces de partaj si in paralel am initiat si o actiune pt plata pensiei alimentare pt minor.
Un prieten mi-a sugerat sa cer in procesul de partaj sa se faca o compensare intre pensia de intretinere ce ar trebui ca fostul sot sa o plateasca minorului cu sulta ce urmeaza sa o dau acestuia pentru valoarea ce i-ar reveni pe imobilul in cauza.
Cu alte cuvinte sa scad aceasta pensie de intretinere pe care fostul ar trebui sa o plateasca la minor pana la 18 ani din acea sulta, si sa ii mai dau eventual o diferenta.
Am marea rugaminte sa imi spuneti daca pot sa cer asa ceva si daca exista vreo varianta ca aceasta solicitare sa fie acceptata?
Multumesc anticipat.
Din cate stiu eu, suma datorata cu titlu de pensie alimentara nu se poate compensa cu o datorie a debitorului fata de dvs. Sumele rezultate din pensia alimentara sunt ai copilului, pt cresterea si ingrijirea lui, nu pt dvs. Deci vreti sa compensati suma datorata de tata copilului cu suma datorata de dvs. tatalui. Eu apreciez ca nu se va admite o asemenea cerere. Puteti consulta un avocat.
ce doriti dvs nu e admisibil insa daca se fixeaza acum pensia si dansul nu o va plati, il puteti executa sillit din sulta.
puteti cere in prealabil ca instanta sa hotarasca o plata globala a pensiei pt a avea ce si din ce executa.
art 533
De asemenea, partile pot conveni sau, daca sunt motive temeinice, instanta de tutela poate hotari ca intretinerea sa se execute prin plata anticipata a unei sume globale care sa acopere nevoile de intretinere ale celui indreptatit pe o perioada mai indelungata sau pe intreaga perioada in care se datoreaza intretinerea, in masura in care debitorul intretinerii are mijloacele necesare acoperirii acestei obligatii.