Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Inchidere societate non profit
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Inchidere societate non profit

Buna dimineata
Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi legate de inchiderea unei organizatii non profit.
CAre sunt pasii care trebuiesc urmati ?
este adevarat ca putem sa o inchidem fara lichidator, doar prin expert contabil, in conditiile in care toata activitatea din 2014 se rezuma la plata taxei de membru catre organizatia mama.
Aceasta organizatie s-a infiintat la tribunal.
oare ce acte sunt necesare si ce pasi trebuie sa urmam pentru a inchide acest bussines.
Mutumesc anticipat pentru ajutor
Faceti ceva confuzii grave. Daca e non-profit nu este "societate" si nici "business". Se poate dizolva voluntar, dar totdeauna trebuie numiti lichidatori , nu se poate fara, ca la societatile lucrative cand uneori poti fara. Studiati OG 26 / 2000 are un intreg capitol privind lichidarea, nu e ceva simplu... Nici macar nu ati precizat ce tip de persoana juridica este - asociatie, fundatie, federatie????