avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 382 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Inchidere societate non profit
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Inchidere societate non profit

Buna dimineata
Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi legate de inchiderea unei organizatii non profit.
CAre sunt pasii care trebuiesc urmati ?
este adevarat ca putem sa o inchidem fara lichidator, doar prin expert contabil, in conditiile in care toata activitatea din 2014 se rezuma la plata taxei de membru catre organizatia mama.
Aceasta organizatie s-a infiintat la tribunal.
oare ce acte sunt necesare si ce pasi trebuie sa urmam pentru a inchide acest bussines.
Mutumesc anticipat pentru ajutor
Cel mai recent răspuns: radumititean , utilizator 01:39, 3 Decembrie 2019
Faceti ceva confuzii grave. Daca e non-profit nu este "societate" si nici "business". Se poate dizolva voluntar, dar totdeauna trebuie numiti lichidatori , nu se poate fara, ca la societatile lucrative cand uneori poti fara. Studiati OG 26 / 2000 are un intreg capitol privind lichidarea, nu e ceva simplu... Nici macar nu ati precizat ce tip de persoana juridica este - asociatie, fundatie, federatie????

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inchidere asociatie non profit. FLORINTACHE FLORINTACHE Buna dimineata. Avem o asociatie non profit pe care as dori sa o inchid. Am tot citit OG 26 privind asociatiile si fundatiile dar sincer nu m am lamurit. Ce ... (vezi toată discuția)
Dizolvare asociatie Dumitreasa Dumitreasa Buna ziua,!cum as putea să închid o asociație non-profit fara prea multe complicații. Am fost mai multi membrii fondatori, iar acum am ramas doar doi,unul ... (vezi toată discuția)
Desfiintarea unei asociatii nonprofit jean59 jean59 Cat ma costa desfiintarea unei asociatii nonprofit sau daca se pot transfera unei alte persoane ? (vezi toată discuția)