Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Scutire de impozite persoana cu handicap
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Scutire de impozite persoana cu handicap

Bună ziua, vin cu o mare rugăminte la dumneavoastră dacă îmi puteți da un sfat ce trebuie sa fac și cum sa procedez.
Sunt persoana cu handicap, gradul 1 cu drept de munca, lucrez 4h pe zi cu contract de munca pe o perioada nedeterminata, însă mie mi se oprește aceleași impozite la salariu ca la orice alt angajat fără handicap deșii știu ca persoanele cu handicap care sunt angajate sunt scutite de anumite taxe și impozite
Întrebarea mea este dacă și eu pot beneficia de aceasta scutire chiar dacă lucrez în mediul privat sau numai acele persoane care lucrează în sistemul public și dacă am acest drept ce acte trebuie sa aduc pentru a beneficia de scutirea de impozite la salariu?
Va mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Depuneti documentele justificative care atesta ca sunteti persoana beneficiara de certificat de incadrare in grad de handicap si angajatorul are obligatia legala sa respecte si sa aplice disp L nr 448/2006 si disp cod fiscal si sa aplice facilitatile prevazute pentru persoanele cu dizabilitati
Scutirea se aplica chiar dacă lucrati în mediul privat .
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va mulțumesc foarte mult pentru răspunsul dumneavoastră!
Cornel Vasile, Consilier juridic