Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare in administratia publica
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare in administratia publica

Buna ziua,
as dori sa aflu daca prevederile Legii 156/2018, privind posibilitatea continuarii CIM se refera si la personalul contractual din administratia publica sau numai la functionarii publici. Poate este o alta baza legala pentru aceasta categorie sau nu este prevazuta decat obligatia iesirii la pensie la implinirea varstei de pensionare.
Legea nr. 156/2018 este pentru modificarea și completarea Legii nr. 188/1999 privind Statutul funcționarilor publici ... astfel, Legea este aplicabila functionarilor p[ublici.

Pentru personalul contractual sunt aplicabile prevederile Codului Muncii :
art.56
....
(4) Pe baza unei cereri formulate cu 30 de zile inainte de data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare si cu aprobarea angajatorului, salariatul poate fi mentinut in aceeasi functie maximum 3 ani peste varsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a contractului individual de munca.