Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Legea antitiganism poate fi combatuta inainte de a ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Legea antitiganism poate fi combatuta inainte de a intra in vigoare?

Buna ziua,
Se pare ca se lucreaza la o lege antitiganism (asa se numeste), care se refera la niste pedepse foarte mari date pentru motive ambigue. 10 ani de inchisoare pentru distribuirea de materiale antitiganesti (stirile cu infractori romi se includ?), ceea ce este absurd.
Eu, ca simplu cetatean, pot face ceva ca sa ma asigur ca nu va intra in vigoare?
Vad ca dumneavoastra, domnii avocati, nu sunteti interesati de acest lucru. Ma intreb de ce. Avem de-a face cu un sentiment anti-romanesc printre dumneavoastra? Sau poate considerati ca veti avea parte de cazuri fructoase drept consecinta a acestei legi?
Cata vreme sunteti la statutul de "se pare", nu exista nici un fundament asupra caruia sa opineze cineva. Profesia de avocat (si cele conexe) opereaza cu legea existenta si uneori cu cea perimata, dar niciodata cu cea viitoare.
In plus, legislatia existenta e suficient de complicata, dupa cum puteti vedea din variatele intrebari de pe acest forum. Un forum politic ar fi mai potrivit pentru aceasta dezbatere
adriandimitriu, utilizator
Intrebam cum pot impiedica eu, in calitate de cetatean, ca aceasta lege sa devina functionala. Dar, cred ca e prea tarziu.
Legea a trecut si este abuziva. Orice critica adusa lor, ong-urilor, partidelor lor, se pedepseste cu inchisoarea.
Va puteti adresa Avocatului Poporului. Acum e mai simplu, o puteti face in nume propriu.