Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mai au chiriașii drepturi în România?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mai au chiriașii drepturi în România?

Buna seara. Locuiesc in chirie la tara, la o familie care lucreaza in Germania. Nu au vrut sa faca contract. Am cazut la intelegere ca voi locui cel putin pana in primavara cand vor sa vina sa faca modificari la casa.

Fiica dansilor e studenta, locuieste in oras la apartament dar are pretentia sa vina sa ma verifice sub pretextul ca isi ia anumite alimente din congelator. Nu stiu ce nu i-a convenit si am aflat ca a impus parintilor sa ma scoata din casa.

Taica-sau nu mi-a spus motivul dar mi-a cerut ca pana la sfarsitul acestei luni sa plec. Asta dupa ce in luna august am fost fortat sa locuiesc la un prieten pentru ca a trebuit sa locuiasca aici sora dansului care a venit din strainatate. Desi de la jumatatea lui august nu a locuit nimeni in casa, am primit cheia abia la 1 septembrie.

Va rog frumos sa-mi spuneti daca legea le permite ca sa ma joace ca pe o minge de ping pong si apoi sa ma alunge cand vor. Ma simt jignit, mai ales ca nu spune in fata nici un motiv ci totul se vorbeste pe la spate.

Stiu ca in Europa se locuieste in chirie chiar pana la moarte fara sa aiba parte de sicanari cum sunt la noi. Multumesc frumos pentru raspuns! Sper ca am incadrat bine intrebarea.
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua
Fara contract ce drepturi doriti?
Cand veti mai cauta chirie incheiati contract de inchiriere cu clauze clare.
In vest chiriasul are CONTRACT cu clauze clare si dovedeste ca a platit chiria.
Nu am probleme cu plata chiriei. Poate sa ma scoata in strada daca eu nu sunt de acord?
Chiar și în lipsă de contract, procedura evacuării durează, nu vă poate scoate cu forța, trebuie să vă notifice, apoi să intenteze un proces!
Ați putea face și dvs o sesizare la Anaf și Parchet arătând că încasează o sumă cu titlu de chirie pentru care nu plătesc impozit!
Procedura urgenta a evacuarii presupune o notificare prealabila.

În cazul în care ocuparea imobilului nu este precedată de existenţa unui contract de locaţiune, procedura notificării este reglementată de dispoziţiile art. 1039 din C.pr. civ. conform căruia notificarea va fi emisă în scris ocupantului şi va cuprinde solicitarea eliberării imobilului în termen de 5 zile de la primirea comunicării.

Notificarea poate fi facuta prin avocat.

În vederea verificării legalităţii procedurii prealabile a notificării, calitatea persoanei care ocupă imobilul este importantă, iar termenii (…) de locatar şi ocupant sunt definiţi în cuprinsul art. 1034 din C.pr.civ.

Astfel, conform art. 1034 alin 1 lit. b) din C.pr.civ. calitatea de locatar derivă din existenţa unui contract de închiriere sau arendare prin care s-a transmis folosinţa imobilului, iar conform art. 1034 alin 1 lit. e) din C.pr.civ, ocupantul este persoana care ocupă în fapt imobilul, cu îngăduinţa sau fără îngăduinţa proprietarului.

Caracteristic pentru calitatea de ocupant este faptul că ocuparea de către acesta a imobilului nu este urmarea existenţei unui contract de locaţiune.

Multumesc frumos pentru informatii.